Barefoot Dance Company
HomeAbout UsDance ClassesInformationPolicies


barefootdanceco@gmail.com
2018 - 2019 Class Schedule:







​Monday                                                                                                                           Wednesday
2:00-3:00PM - Kinderdance 1 (Brooklyn)                                                               2:30-3:15PM - Beg. Hip Hop 1 (Brooklyn)
2:00-3:00PM - Kinderdance 2 (Amber)                                                                   3:15-4:00PM - Beg. Hip Hop 2 (Brooklyn)
3:00-4:00PM - Kinderdance 3 (Amber)                                                                   3:30-4:30PM - Beg. Ballet 1 (Aerielle)
3:00-4:00PM - Beg. Hip Hop 1 (Brooklyn)                                                              4:00-5:00PM - Beg. Hip Hop 3 (Brooklyn)
4:00-5:00PM - Beg. Jazz 1 (Karli)                                                                              4:30-5:30PM - Beg. Ballet 2 (Aerielle)
4:00-5:00PM - Beg. Ballet 2 (Michelle)                                                                    5:00-6:00PM - Beg. Jazz 2 (Brooklyn)
5:00-5:45PM - Beg. Hip Hop 2 (Karli)                                                                      5:30-6:30PM - Mini Jazz Team (Aerielle)
5:00-6:00PM - Beg./Int. Lyrical (Brandy)                                                               6:30-7:30PM - Beg. Ballet 3 (Sarah)
6:00-7:00PM - Int. Jazz 2 (Brandy)                                                                          6:30-7:30PM - Lyrical Team (Tatum)
6:00-7:00PM - Adv. Jazz (Tatum)                                                                             7:30-8:30PM - Beg. Jazz 3 (Tatum)
7:00-8:00PM - Int. Lyrical 2 (Tatum)                                                                       7:30-9:00PM - Adv. Ballet (Sarah)
7:00-8:00PM - Adv. Lyrical (Brandy)
8:00-9:00PM - Perf. Jazz Team (Brandy)
8:00-9:00PM - Comp. Jazz Team (Tatum)
                                                                                                                                            


Tuesday                                                                                                                            Thursday
2:30-3:30PM - Kinderdance 1 (Brandy)                                                                   3:00-4:00PM - Beg. Ballet 1 (Michelle)                          
2:30-3:30PM - Kinderdance 2 (Tatum)                                                                    3:15-4:15PM - Kinderdance 3 (Karli)
3:30-4:30PM - Beg. Jazz 1 (Brandy)                                                                          4:00-5:00PM - Beg. Ballet 3 (Aerielle)
3:30-4:30PM - Beg. Jazz 1 (Tatum)                                                                           4:15-5:15PM - Beg. Ballet 1 (Michelle)
4:30-5:30PM - Beg. Jazz 2 (Brandy)                                                                          5:00-6:00PM - Beg. Ballet 2 (Aerielle)
4:30-5:30PM - Beg. Jazz 2 (Tatum)                                                                           5:15-6:00PM - Beg. Tap 1 (Roxanne)
5:30-6:15PM - Boys Hip Hop (Breona)                                                                     6:00-6:45PM - Beg. Tap 2 (Roxanne)
5:30-6:30PM - Beg. Jazz 3 (Brandy)                                                                          6:00-7:30PM - Musical Theater (Jerusha)
6:15-7:00PM - Int. Hip Hop (Breona)                                                                       6:45-7:30PM - Int./Adv. Tap (Aricka)
6:30-8:00PM - Int. Ballet 2 (Sarah)                                                                           7:30-8:30PM - Beg. Tap 3 (Aricka)
7:00-8:00PM - Int. Jazz 1 (Aerielle)                                                                           7:30-9:00PM - Int. Ballet 1 (Aerielle)
8:00-9:00PM - Int. Lyrical (Emily)
8:00-9:00PM - Pre Pointe/Beg. Pointe (Sarah)                                                       Saturday
                                                                                                                                             10:00-11:00AM - Int./Adv. Pointe (Sarah)